2007

Svatomartinská husa

V sobotu a neděli 10. a 11. listopadu se na tvrzi konala hostina ke svátku Sv. Martina. Oslavili jsme tohoto světce, který skutečně přijel na velkém bílém koni, tradiční husičkou… I když, byly mezi námi i výjimky. Některým se prostě v hlavě tradiční pokrmy pletou a tak se do pekáče dostala i jedna kachnička… Nicméně, pochutnali si všichni. Kvůli opravdu nevlídnému počasí jsme místo plánované výpravy v kostýmech do okolí raději zůstali celý den u krbu, který tvrz naplnil příjemným teplem a večer pak dotvářel atmosféru k různým kratochvílím. Ostatně…posuďte sami z obrázků.


Sraz skupin oživlé historie

Předposlední zářijový víkend hostilo občanské sdružení Korouhev na malešovské tvrzi již 3.ročník srazu příznivců tzv. Living history. Jedná se o sdružení oživující konkrétní historická období. Letošním tématem byla dobová strava.

S povděkem můžeme konstatovat, že každý ročník se rozšiřuje nejen počet zúčastněných jedinců za daná období, ale připojuje se i množství nových sdružení. Samotný sraz tak nabízí všem přítomným nejen sérii zajímavých přednášek a prezentací, ale i možnost výměny důležitých zkušeností a poznatků.

Ihned po pátečním večerním zahájení nás Velesův lid seznámil s dostupnými fakty i experimentálními teoriemi o stravování Slovanů na Velké Moravě, a to jak v prostředí nobility tak i běžného obyvatelstva. Sobotní ráno načala společná prezentace Korouhve měštěnínů staropražských, Brodeckých střelců a projektu Mercatores zaměřená na konec 15.století v českých městech. Dalším zajímavým bodem dopoledního programu bylo sdružení Skjaldborg a představení stravy vikingů. Odpoledne začalo s uskupením FVU a pochutinami záporožských kozáků doprovázenými hrou na balalajku a zpěvy. Poté jsme se opět přesunuli v čase a prostoru a vyslechli prezentaci prérijních indiánu z kmene Šajenů. V předvečer nás ještě čekala strava nedomorodého amerického obyvatelstva 18. a 19. století. Oficiální prezentace pak zakončili organizátoři příštího ročníku, občanské sdružení Curia Vítkov oživující život na knížecím dvorci v románských Čechách.

Kromě mnoha zajímavých teoretických poznatků nám jednotlivé prezentace umožnili ochutnat netradiční pokrmy často velmi specifických chutí a způsobů přípravy. Zejména je třeba vyzdvihnout neopakovatelnou vůni a specifickou chuť pokrmů připravených v kravím bachoru. Celovíkendový program byl odlehčen několika kulturně-sportovně-zábavnými vsuvkami.

Již nyní se všichni těšíme na příští ročník na téma medicína.


Advent na tvrzi

BetlémBlíží se vánoce a my bychom vás všechny chtěli pozvat na, teď již tradiční, oslavy Adventu. V tomto roce se uskuteční v neděli 9.12. Tvrz bude pro veřejnost otevřená od 11.00 do 17.00. Čekají vás, jako obvykle, stánky s občerstvením i tradičními dárky a různá vystoupení pro děti i dospělé.

Budeme se na vás těšit!

Následující >