2012

Advent na Malešově – 2012

Milí přátelé,

tady na tvrzi jsme se už trošku vzpamatovali a odpočinuli si z náročné přípravy 10. Dobývání Malešova a pouštíme se do další akce… Tímto článečkem bych vás chtěl pozvat na Adventní neděli, která letos proběhne 9.12. Jako již tradičně se můžete těšit na stylový jarmark, kde budete moci dokoupit drobné dárky či pochutiny, prohlídky tvrze, divadlo pro děti, zpívání koled a další vánoční radosti. Tvrz otevřeme v 11:00 a zavírat budeme kolem 18:00. Program bude probíhat zejména odpoledne, pohádka bude ve 14:00, koledy v 15:00 a flétnový koncert před 16:00. Komentované prohlídky pro zájemce budou v mezičasech či, podle zájmu, i paralelně.

Pokud máte co nabídnout na našem jarmarku, neváhejte mne kontaktovat…

Těšíme se na vás.

Ohlédnutí za X. Dobývání Malešova

Milí přátelé,

dlouho připravovaná a očekávaná akce, X.výroční Dobývání Malešova, je za námi. A řeknu vám, nebylo to jednoduché…

Celý rok,  vlastně již od podzimu roku loňského, jsme podnikali kroky k tomu, aby letošní Dobývání bylo opravdu výjimečné. Chtěli jsme, aby proběhlo co nejvíce stavebních úprav, které by ukázaly návštěvníkům, že tvrz Malešov roste do krásy a také aby program přinesl co nejvíce novinek. Co se týče rekonstrukčních prací, byla omítnuta vstupní věž, postavena další část hradební zdi, dodělána další historická ložnice, dokončeny úpravy terénu na východní straně tvrze, zhotoveno schodiště ke gotickému vstupu a zprovozněn padací most, nejspíše jediný funkční u nás, instalována nová expozice k historii tvrze, postavena nová keramická pec a bylo provedeno velké množství dalších drobnějších vylepšení a úprav. Snad si návštěvníci posunu všimli.

Hlavním lákadlem programu Dobývání byla účast Company of Saint George, která se zabývá na Evropské úrovni rekonstrukcí života lidí na konci 15.století. Přípravy na příjezd Companie nebyly jednoduché a jednání trvala dlouho. Vzhledem k tomu, že to bylo poprvé, co se rozhodla vyrazit do zemí bývalého Východního bloku, obávali jsme se, abychom si neutrhli ostudu ať už organizací, tak zázemím či servisem. Snad je nám dobrou vizitkou, že naši zahraniční hosté se loučili s tím, že se již těší na další příležitost, kdy budou moci zavítat sem na tvrz Malešov a mnozí návštěvníci dobývání nám nadšeně sdělovali, že vstup do tvrze byl jako opravdový most do minulosti a tvrz skutečně “ožila” duchem středověku.

Z letošního “Dobývání” máme rekordní počet fotek. Mnohé jste již mohli shlédnout na našem Facebooku, ale myslíme i na ty, kteří Facebook nemají a nebo nemusí. Níže jsou tedy odkazy na různé sbírky od fotografů letoší akce:

Výběr těch nejlepších fotografií z akce:

Pokud máte raději pohyblivé obrázky, odkážeme vás na YouTube, kde je zdařilé video od Pavla Junka:

Všem účastníkům, organizátorům a návštěvníkům velmi děkujeme za přízeň a pomoc a těšíme se na všechny na další akci, kterou je Advent na tvrzi pořádaný letos  v neděli 9.12. Přijeďte všichni!

X. Dobývání Malešova (1.-2. září 2012)

Desate-Dobyvani-Malesova-2012

“Je pozdní léto 1475. Již čtyři roky trvá boj o moc mezi králem Vladislavem Jagellonským a jeho rivalem, Matyášem Korvínem. Nepokoje se nevyhýbají ani Kutné Hoře a jejímu okolí, na cestách není bezpečno a dodávky stříbrných mincí, tak důležité pro královu pokladnici, se neobejdou bez silné ochrany. Ale místní žoldnéři jsou často spřaženi s lupičskými bandami, takže královské stříbrňáky nejednou končí místo v panovníkově pokladnici v měšcích lapků a zlodějů.

Pan Ondřej z Malešova byl pověřen zajištěním bezpečnosti dodávek stříbra a tak, nejist si věrností a neúplatností místních žoldnéřů, povolal z ciziny dobře organizovanou, vyzbrojenou a ke všemu odhodlanou skupinku hrdlořezů, která má zajistit, že již žádné informace neproniknou k okolním lapkům a transporty peněz bezpečně dojedou do svého cíle… Žoldnéři z ciziny již dorazili a nyní jsou utábořeni v prostorách tvrze Malešov. Je to opravdu pestrobarevné společenství lidí hovořících všemi evropskými jazyky. Tohle si nemůžete nechat ujít…”

Přijeďte již po desáté na tvrz Malešov a účastněte se výročního X. dobývaní Malešova. Letos, v tento jubilejní ročník, pro vás máme přichystánu opravdovou lahůdku a tou je účast proslulé Company of Saynt George, která je po celé Evropě vyhledávanou skupinou opravdových znalců historie, jejichž vybavení, zbraně i zbroje věrně zobrazují naše předky z konce 15. století. S sebou si přivezou i výkonné dělostřelectvo, takže se máte na co těšit. A protože se jedná o velkou akci, letos bude program probíhat výjimečně celý víkend 1. a 2. září 2012 a do programu jsme pro vás vybrali to nejlepší, čím jsme vás za posledních 9 ročníků potěšili… a ještě o hodně navíc.

Samozřejmě si na své přijdou i děti, pro které je připravena “dětská cesta” mezi jednotlivými středověkými řemeslníky.

Program (platí pro sobotu i neděli):

 • 11:00 Brána tvrze se otevírá
 • 11:30 Krless – Hudba
 • 12:15 Švýcarské kanóny – Oživlá historie
 • 13:00 Bylo nebylo – Repríza nejúspěšnější bitvy
 • 13:45 Spektakulum – Tertium non datur
 • 14:15 Krless – Hudba
 • 15:00 Peníze smrt – Spektákl o penězích a smrti
 • 15:30 Švýcarské kanóny – Oživlá historie
 • 16:00 Bylo nebylo – Repríza nejúspěšnější bitvy
 • 16:30 Krless – Hudba
 • 17:00 Brána tvrze se zavírá

Vstupné:

 • dospělý: 180 Kč
 • dítě: 90 Kč (děti do 4 let mají vstup zdarma)
 • rodinné: 450 Kč

Vstupenka je platná pro oba dny 1. a 2. září.

Doprava na tvrz

Malé upozornění pro ty, kteří pojedou z Prahy. V Říčanech, v Kolíně a v Kutné Hoře je několik objížděk. Nejlepší cesta z Prahy na Malešov je tedy po dálnici D1, sjezd na Český Šternberk a dále přes Uhlířské Janovice.

Budeme se těšit na vaši návštěvu! Doporučujeme také sledovat náš Facebook, kde najdete užitečné tipy k této akci i motivační fotky z akcí minulých :)

Následující >