Předposlední zářijový víkend hostilo občanské sdružení Korouhev na malešovské tvrzi již 3.ročník srazu příznivců tzv. Living history. Jedná se o sdružení oživující konkrétní historická období. Letošním tématem byla dobová strava.

S povděkem můžeme konstatovat, že každý ročník se rozšiřuje nejen počet zúčastněných jedinců za daná období, ale připojuje se i množství nových sdružení. Samotný sraz tak nabízí všem přítomným nejen sérii zajímavých přednášek a prezentací, ale i možnost výměny důležitých zkušeností a poznatků.

Ihned po pátečním večerním zahájení nás Velesův lid seznámil s dostupnými fakty i experimentálními teoriemi o stravování Slovanů na Velké Moravě, a to jak v prostředí nobility tak i běžného obyvatelstva. Sobotní ráno načala společná prezentace Korouhve měštěnínů staropražských, Brodeckých střelců a projektu Mercatores zaměřená na konec 15.století v českých městech. Dalším zajímavým bodem dopoledního programu bylo sdružení Skjaldborg a představení stravy vikingů. Odpoledne začalo s uskupením FVU a pochutinami záporožských kozáků doprovázenými hrou na balalajku a zpěvy. Poté jsme se opět přesunuli v čase a prostoru a vyslechli prezentaci prérijních indiánu z kmene Šajenů. V předvečer nás ještě čekala strava nedomorodého amerického obyvatelstva 18. a 19. století. Oficiální prezentace pak zakončili organizátoři příštího ročníku, občanské sdružení Curia Vítkov oživující život na knížecím dvorci v románských Čechách.

Kromě mnoha zajímavých teoretických poznatků nám jednotlivé prezentace umožnili ochutnat netradiční pokrmy často velmi specifických chutí a způsobů přípravy. Zejména je třeba vyzdvihnout neopakovatelnou vůni a specifickou chuť pokrmů připravených v kravím bachoru. Celovíkendový program byl odlehčen několika kulturně-sportovně-zábavnými vsuvkami.

Již nyní se všichni těšíme na příští ročník na téma medicína.