Milí přátelé,

snažím se dohnat delší odmlku v doplňování stránek a přicházím s přehledem toho, co nám letošní rok přinese na tvrzi. Stejně jako před rokem se zaměřím na přehled plánovaných akcí, abyste si mohli do svých kalendářů poznamenat, kdy se za námi vypravíte.

Tak jako v jiných letech budeme samozřejmě obnovovat tvrz a to s myšlenkou, že příští rok slavíme 10 let od počátku rekonstrukce a tak musí být vše připraveno pro velká překvapení, která si chystáme. Již letos však rozšíříme aktivity, na které jste na tvrzi zvyklí. Časy jsou totiž nejisté a proto jsme byli nuceni si najmout bandu žoldnéřů, která nás pomáhá chránit před lapky a dalšími nepřáteli, kteří bloudí krajem. Pokud se v jarních a letních měsících objevíte u nás, budete mít možnost se s našimi novými obyvateli seznámit a uvidíte je jak při práci na tvrzi, tak při výcviku, který je nezbytnou součástí života každého vojáka. Náš nový projekt, Malešovská posádka, se brzo objeví i v samostatné kapitole tady na webu. Takže se máte na co těšit.

A teď již chronologicky k letošnímu programu…

Otevřené víkendy letos výrazně rozšíříme. Přijeďte k nám v následujících víkendech, v sobotu či v neděli během dne: 30.4. – 1.5., 11. – 12.6., 2. – 3.7. a 6. – 7.8. a prohlédněte si tvrz. Čeká vás komentovaná prohlídka a hlavně naše nová malešovská posádka, kterou zastihnete při práci, odpočinku i cvičení se zbraní.

2. ročník kurzu šablonové malby pod vedením Vítka Kadeřábka a Honzy Alta proběhne 3. – 5.6. Už v minulém roce se několik zájemců sešlo a naučili se základy i pokročilejší techniky středověké šablonové malby. Můžete přijet jako začátečníci či pokročilí a určitě se dozvíte a naučíte něco nového. Navíc nám pomůžete s obnovou a výzdobou tvrze. Počet účastníků je omezen na 10, začínáme v pátek večer, spí se na tvrzi na karimatkách a ve vlastních spacácích. Cena kurzu je 600 Kč na osobu a zahrnuje naše lektory a materiál, potřebný na zkoušení maleb (barvy, štětce atp.). Pokud máte o kurz zájem, hlaste se na ondrej@malesov.cz

IX. dobývání Malešova proběhne, jako vždy, první sobotu v září, letos tedy 3.9. Opět s námi vstoupíte do středověku, tvrz bude plná žoldnéřů, trhovců, děveček i kejklířů. Na své si přijdou mlovníci historie, rodiny s dětmi a všichni, kdo chtějí zažít něco, co jinde jen tak nezažijí. Vrcholem programu bude opět bitva o tvrz…

Advent na tvrzi je již též tradiční akcí, na kterou se mnozí naši návštěvníci i trhovci těší a spojují s ní oslavu Vánoc. Letos se sejdeme v neděli, 4.12. a budeme společně slavit svátky klidu a míru. Hovorem s přáteli, zpěvem koled, pohádkou či nějakým drobným dárkem.

No a jak jsem řekl na začátku, celý rok budeme pilně pracovat na tom, abyste se vy, co k nám jezdíte pravidelně, mohli potěšit z nových věcí, které opravíme, postavíme, či vylepšíme, aby tvrz vzkvétala a stávala se čím dál přívětivějsím místem k životu i k setkávání.

Přeji vám všem, i když se zpožděním, mnoho úspěchů a radosti v tomto roce,

Ondřej