Milí přátelé,

již dlouho jsem se neozval s příspěvkem k vývoji na tvrzi, což ovšem neznamená, že by se práce na rekonstrukci zastavily. V podstatě by se dalo říci, že se s projektem pomalu blížíme ke konci. Samozřejmě, dodělávat a vylepšovat bude stále co, ale největší investice skončí v příštím roce.
Letos postupujeme s úpravami nádvoří. Podařilo se nám, díky našemu skvělému kameníkovi a dodavateli nejkvalitnějších zednických prací, mistru Tomáši Frantovi, získat starou dlažbu z kamenných valounů a celé nádvoří bylo tak možno kompletně vydláždit. Zároveň pokračujeme v uzavírání hradu opevněním, kterého letos postavíme téměř 20 metrů. Úpravy terénu před tvrzí konečně uzavřou tu dlouhatánskou kapitolu, kdy ten prostor sloužil hlavně jako skladiště stavebního materiálu. Vzhledem k tomu, že toho bude potřeba již méně, bude se skladovat hned vedle brány a celé prostranství tak dostane už finální podobu v kombinaci dláždění a trávy. Do tvrze budete vstupovat po novém, ručně tesaném dubovém schodišti, jehož autorem je náš dvorní tesař Ondra Protiva.
Příští rok se dostaví finální část hradeb a brána a pustíme se do konstrukce ochozů včetně jejich zastřešení. Přijeďte se na nás určitě podívat, jistě zde najdete něco nového!

Mějte se krásně,

Ondřej