Milí přátelé,
léto je skoro u konce a já zase mám chviličku času abych shrnul, co jsme za poslední dobu na tvrzi udělali.

Nejprve ke stavebním úpravám. Díky štědrému grantu Ministerstva kultury jsme mohli zahájit rekonstrukci gotických hradeb kolem tvrze. V první fázi jsme opravili jižní, nejohroženější část hradeb, takže výhled do hlubokého údolí už je nyní, alespoň v této části, bez rizika. Dále jsme za podpory Středočeského kraje dokončili rekonstrukci barokní cibule a doplnili do ní tolik chybějící okna. Mistr Bořivoj Stamberg se pustil a úspěšně i dokončil asi nejodvážnější projekt letošního roku, kterým je replika pozdně gotického rohového krbu v přední místnosti tvrze. Tento nádherný stavební počin nás za chvilku začne těšit i prakticky, až dokončíme stavbu komína a budeme moci poprvé rozdělat oheň. Na předním nádvoří také započala stavbe prvního hospodářského stavení – pozdně gotického srubu pro ubytování naší milé zahradice. V interiéru také pokračuje oprava a budování zázemí, se kterým jsme se posunuli zase o patro výše a výrazně jsme zkulturnili úroveň přespávání.

Co se aktivit týče, ani v této oblasti jsme nezaháleli. Nejprve proběhnul již druhý seminář střredověkých tesařských technik pod vedením mistra Petra Růžičky, s jehož laskavou pomocí jsme se naučili základy tesařských spojů a dalších technik nutných pro budování výše zmíněného srubu. Druhého září také proběhla již tradiční akce, Dobývání Malešova, o které se mírně rozepisuji jinde. S potěšením mohu konstatovat, že Korouhev měštěnínů staropražských, organizující tuto akci, opět předvedla skvělý kus práce a přilákala k nám přes 500 platících diváků.

Pokud jste Dobývání nestihli, netrapte se a naplánujte si do svých kalendářů návštěvu u nás na 10. prosince, kdy proběhne již třetí Adventní den.

Takže se na vás všechny budeme těšit!